+389 (0)2 2446 600 — [email protected]

Заштита од комарци

15 May 2024

Научете како да се заштитите од комарци ова лето со проверени совети и препораки од нашата дерматолошка ординација. Откријте ефективни мерки за превенција и третман на убоди од комарци.

komarci-blog

Сите ги очекуваме и однапред им се радуваме на летните активности за забава и рекреација на отворено. Арно ама, не сме единствени – здодевните комарци исто така уживаат во топлото време, па затоа треба добро да се подготвиме дека летово нема да бидеме сами надвор. Но, само затоа што комарците веројатно ќе бидат неизбежен дел од сите летни активности не значи дека сме целосно беспомошни. Со цел да Ве заштитиме Вас и Вашите семејства, споделуваме проверени и докажани совети за тоа како да се одбраните од комарците.

Опасност од комарци и пренос на болести

 

Комарците се второто најопасно суштество на планетава (после човекот), затоа што секоја година убиваат милиони луѓе преку ширење и пренесување болести. Маларијата е одговорна за најмалку половина од починатите поради комарци, додека остатокот се должи на болести како жолта треска, chikungunya, вирусот од Западен Нил и денга треската, а во поново време и вирусот Zika.

Комарците и нивното однесување

 

Комарците се инсекти со 2 (1 пар) крила од родот Diptera. Anopheles, Culex и Aedes се трите видови комарци за кои се знае дека се одговорни за најголемиот број убоди на луѓе и пренесување на болести. Женките се тие што касаат, затоа што им треба крв за да произведат јајца. Вообичаено им треба оброк секој трет или четврт ден. На местата каснати од комарци остануваат протеините од нивната плунка. Имунолошкиот систем ги препознава како закана и почнува да создава хистамин (слична реакција како при уртикарија – алергија) за да ги нападне. Резултат се вообичаените црвени петна кои чешаат.

Зошто само мене ме касаат комарци?

 

Веројатноста е поголема да бидат каснати:

 • Возрасните во споредба со децата
 • Мажите во споредба со жените
 • Покрупните наспроти поситните луѓе

Главниот одлучувачки фактор е генетиката. Човечкото тело емитува повеќе од 300 најразлични мириси (феромони), од кои некои се привлечни, а некои одбивни за комарците. Комарците се привлекуваат од хемикалии како млечна киселина на кожата. Лицата со 0 крвна група се поатрактивни за комарците.

Побрзиот метаболизам значи дека телото произведува многу повеќе јаглерод диоксид, кој ги привлекува комарците. Пиењето на само едно пиво ја прави личноста попривлечна за комарците, што пред сѐ се должи на зголеменото производство на јаглерод диоксид. Истото се однесува и за сите други алкохоли, како и премногу лута и зачинета храна, која го забрзува метаболизмот. Од истите причини комарците повеќе ги претпочитаат крупните луѓе и бремените жени.

Превентивни мерки

 

 1. Неистечна вода: Ослободете се од садови за вода во дворот или на терасата, бидејќи тие се идеални места за размножување на комарците. Циклусот за размножување на комарците вообичаено трае 14 дена. Користете мрежи против комарци секогаш и секаде каде што е можно.
 2. SPF заштита при сончање и препарати против комарци: Нанесете препарат за сончање 20 минути пред препаратот против комарци за оптимална заштита. Проверете дали декларацијата на производот гарантира до 2 часа потполна заштита.

Видете ја нашата претходна статија за SPF

 1. Облека и период од денот: Носете лесна, густо исткаена облека со светли бои наутро и навечер. За дневна заштита, носете потемни бои. Современата синтетска облека за спортување направена од полиестер, најлон и рејон е поефикасна за заштита од комарци отколку природниот памук и лен. Перметрин е инсектицид кој ги убива или зашеметува бубачките. Се добива од хризантеми, и се нанесува на облеката извесно време пред да се облече, но никако не и на кожата!
 2. Што да посадите во саксиите: Посадете босилек, нане, невен, лаванда, цитронела и мачешка трева за природна заштита.
 3. Воздушни струења: Поставете вентилатори за да создадете струење на воздухот и да ги избркате комарците.
 4. Навои што горат: Користете навои што горат и испуштаат pyrethroid за мали површини како тераси.
 5. Преносливи апарати против комарци: Овие апарати обезбедуваат заштита во радиус од 4.5 метри.
 6. Други апарати: Електричните препарати против комарци користат metofluthrin или allethrin и се ефикасни во помали затворени простории.

komarci-tekst

Фармаколошки препарати

 

DEET

 

Препаратите со DEET се најефикасни за превенција од комарци. Изберете производи со концентрација од 35% или повеќе за долготрајна заштита. 12.5% DEET дава заштита до 6 часа, додека 25% до 8 часа. За споредба, 10% citronella дава 84% заштита во тек на 4 минути, додека 14% DEET раствор дава 96%.

Употреба кај деца

Американската академија за педијатрија препорачува концентрација од 10% DEET за деца под 12 години. Нанесете DEET пред заштитниот крем против сонце и почекајте 10 минути додека да се исуши.

Примена на DEET

Препаратите кои содржат DEET не треба да се прскаат по целата површина на кожата, туку само на места како што глуждовите, лактите, рачните зглобови, челото и секаде каде што кожата е тенка и каде што комарците вообичаено касаат. Комбинацијата на 35% DEET спреј за кожа со соодветна облека третирана со перметрин се чини дека е најефикасниот метод. Лицата кои ја користат оваа комбинација имаат 99.9% заштита во тек на 8 часа.

Други релативно безбедни состојки

 

Препарати кои содржат IR3535, масло од лимон еукалиптус (OLE), пара-ментан-диол (PMD) и 2-undecanone се исто така ефикасни. Некои неочекувани средства како Avon Skin So Soft и парфемот Victoria Secret Bombshell имаат својство за заштита од комарци во времетраење од 2 часа.

Совети за бебиња и мали деца

 

Облечете ги децата во облека што ги покрива рацете и нозете. Покријте ја количката со мрежа против комарци. Консултирајте се со фармацевт за безбедни производи. Не користете препарати кои содржат масло од лимон еукалиптус (OLE) или пара-ментан-диол (PMD) кај деца помали од 3 години. Напрскајте го препаратот против комарци на сопствените дланки, а потоа со нив намачкајте го детското лице.

komarci-kocka

Дерматолошки третман на убоди од комарци

 

Ако веќе сте каснати од комарци, важно е да се знае како да се третираат убодите за да се избегне инфекција и непријатност. Нашата дерматолошка ординација нуди специјализирани третмани за смирување на иритацијата и намалување на чешањето. Препорачуваме креми и лосиони кои содржат антихистаминици или кортикостероиди за брзо ублажување на симптомите. Исто така, советуваме миење на каснатото место со сапун и вода и нанесување ладен компрес за да се намали отокот.

Не дозволувајте комарците да ви го уништат летото. Посетете ја нашата ординација за персонализирани совети и производи за заштита на кожата од комарци. Закажете преглед денес!

Најчесто поставувани прашања

 

Прашање Одговор
Како можам да се заштитам од комарци ова лето? Користете мрежи против комарци, нанесете препарат за сончање пред репелент, носете светла и густа облека и избегнувајте стоечка вода во дворот.
Кои производи се најефикасни за превенција од комарци? Препаратите со DEET се најефикасни. Изберете производи со концентрација од 35% или повеќе за долготрајна заштита.
Како да третирам убоди од комарци? Измијте го местото со сапун и вода, нанесете ладна облога и користете креми со антихистаминици или кортикостероиди за да го намалите чешањето и отокот.

Meta Keywords: комарци, заштита од комарци, болести од комарци, убоди од комарци, дерматолошки третман, DEET, SPF заштита, превентивни мерки, летни активности

Scroll to Top
Scroll to Top