+389 (0)2 2446 600 — [email protected]

Дерматолошки итни случаи во лето

18 Jun 2024

Откријте како да се справите со летните дерматолошки итни случаи како изгореници од сонце, топлотен осип, фотосензитивни реакции и други. Прочитајте корисни совети за превенција и третман.

summer-dermatology-emergencies

Во тек на летото, кожата е подложна на повеќе ризици од вообичаено поради подолгото време поминато на отворено и зголемената изложеност на сонце. Дерматолошките итни случаи можат ненадејно да се појават и бараат брз и правилен третман.

1. Изгореници од сонце

 

 • Причина: Прекумерно изложување на UV зраци од сонце или вештачки извори (на пр. солариуми).
 • Симптоми: Црвена, топла и болна кожа; во тешки случаи, појава на меури.

Третман:

 

 • Студени облоги
 • Хидратација
 • Лосиони со алое вера или хидратантни креми
 • Нестероидни антиинфламаторни лекови (NSAIL) против болка и воспаление
 • Избегнување понатамошно изложување на сонце

2. Осип поради топлина (Милиарија)

 

 • Причина: Затнување на потните канали, што доведува до задржување на потта под кожа.
 • Симптоми: Црвени групи од мали меури или длабоки, воспалени грутки.

Третман:

 

 • Одржување на кожата ладна и сува
 • Носење на широка, удобна облека
 • Користење на студени облоги
 • Аплицирање на лосион против чешање (најдобро комбинација на цинк оксид со железо оксид, на пр. Calamine) или крем со кортикостероиди

3. Сончаница и топлотен удар

 

 • Причина: Долго изложување на високи температури, што доведува до прегревање на телото.

Симптоми:

 

 1. Сончаница: Прекумерно потење, слабост, вртоглавица и мачнина.
 2. Топлотен удар: Висока телесна температура, променета ментална состојба, мачнина и брз пулс.

Третман:

 

 • Преместување во климатизирана просторија
 • Хидратација со вода или изотонични пијалоци
 • Ладење на телото со влажни крпи или ладен туш
 • Побарајте итна медицинска помош при топлотен удар

4. Фотосензитивни реакции

 

 • Причина: Зголемена осетливост на UV светлина поради лекови или одредени медицински состојби.
 • Симптоми: Црвена, и воспалена кожа која чеша, често во областите изложени на сонце.

Третман:

 

 • Избегнување на сонце
 • Користење на SPF креми со комбинирана UV-B/UV-A заштита
 • Носење заштитна облека
 • Прекин на лековите или корекција на нивото дозирање под медицински надзор

5. Осип поради пливање (Церкаријален дерматитис)

 

 • Причина: Алергиска реакција на микроскопски паразити од загадена вода.
 • Симптоми: Осип со мали црвени точки или меури кои чешаат.

Третман:

 

 • Избегнување на чешање
 • Аплицирање на антипруритичен лосион (на пр. Calamine) или антихистаминици
 • Користење на топикални кортикостероиди
 • Исплакнете се со чиста вода по пливањето

6. Убоди од медузи и други морски животни

 

 • Причина: Убоди од медузи или морски ежови.
 • Симптоми: Болни убоди, црвенило, оток и понекогаш системски симптоми како мачнина или потешкотии со дишењето.

Третман:

 

 • Исплакнете со оцет или солена вода (не со свежа вода)
 • Внимателно отстранете ги пипките
 • Аплицирање на топли облоги за намалување на болката
 • Побарајте итна медицинска помош при сериозни реакции

7. Реакции на отровен бршлен, даб или сумах

 

 • Причина: Контакт со уршиолното масло од овие растенија.
 • Симптоми: Црвен осип со меури кои чешаат.

Третман:

 

 • Исплакнете ја кожата веднаш со сапун и вода
 • Користење на антипруритичен лосион (на пр. Calamine) или крем со кортикостероиди
 • Антихистаминици перорално
 • Побарајте медицински совет при сериозни случаи

8. Проблеми со кожата предизвикани од дехидратација

 

 • Причина: Недоволен внес на течности, што доведува до сува кожа и намалена еластичност на кожата.
 • Симптоми: Сува, лушпеста кожа; понекогаш испукана и болна.

Третман:

 

 • Зголемен внес на течности
 • Користење хидратантни лосиони
 • Избегнување прекумерна топлина и изложување на сонце

9. Убоди од инсекти

 

 • Причина: Убоди од комарци, крлежи, пчели и други инсекти.
 • Симптоми: Локализиран оток, црвенило, јадеж и понекогаш системски реакции.

Третман:

 

 • Чистење на местото со сапун и вода
 • Аплицирање студени облоги за намалување на отокот
 • Користење на антихистамински или кортикостероидни креми
 • Побарајте медицинска нега кај алергиски реакции или ако се сомневате дека убодот од крлеж носи болести како на пр. Лајмска болест

summer-dermatology-emergencies

Превентивни совети

 

 1. Заштита од сонце: Користете широкоспектрален заштитен крем со SPF од најмалку 30, носете заштитна облека и барајте сенка.
 2. Хидратација: Пијте многу вода во тек на денот.
 3. Заштитни мерки: Користете средства против инсекти, избегнувајте познати алергени и бидете внимателни при пливање во природни води.
 4. Познавање на лековите: Бидете свесни за какви било лекови кои ја зголемуваат осетливоста на сонце.

Познатите дерматолошки итни случаи може да се спречат и управуваат со правилна грижа и брз одговор. Секогаш консултирајте се со здравствен работник за било какви сериозни или долготрајни симптоми.

Слични статии

 

  1. Заштита од комарци
  2. Како да ја заштитите кожата од штетните UV зраци?
  3. Дали дамките кои се појавуваат на кожата се опасни
  4. Совети за изгореници од сонце
  5. Дознајте што го предизвикува црвенилото на вашата кожа

 

Тагови: дерматолошки итни случаи во лето, сончање, осип од топлина, фотосензитивни реакции, превенција на кожни проблеми, летни совети за кожа

Клучни зборови: летни дерматолошки итни случаи. сончање, топлински осип, фотосензитивност, третман на кожни итни случаи, летни кожни проблеми, летна заштита на кожата, убоди од инсекти, дерматолошки совети лето, третман на кожни осипи

Scroll to Top
Scroll to Top